ULTRA8201 Archives

Fun Fun Fun Fest 2012 | Daily Line Up by Stage

Transient

FFF FEST Daily Schedule and Set Times:

The set times can be found here: http://www.funfunfunfest.com/events

FRIDAY, NOVEMBER 2

ORANGE

Run-D.M.C., Santigold, Superchunk, Minus the Bear, Bob Mould, Omar Rodriguez Lopez, Sharon Van Etten, Cursive, Dum Dum Girls, The Jezebels, Yellow Ostrich, Not in the Face

BLACK

X, Against Me!, Tomahawk, Converge, Napalm Death, Municipal Waste, Dwarves, Torche, Kvelerltak, FIDLAR, Burning Love, Tia Carrera

BLUE

Dillon Francis, Bun B, Macklemore & Ryan Lewis, El Ten Eleven, Astronautalis, Penguin Prison, Diamond Rings, Nick Waterhouse, Icona Pop, Mustard Pimp, Orthy, 10 Years

YELLOW – Hosted by Chris Trew

Comedy: Hannibal Buress, Jon Benjamin, Tig Notaro, Chris Cubas, Air Sex Championships, Kevin Seconds (spoken word), Joe Sib, Derek Phelps, Duncan Carson, Andrew Tompkins, Live Action Battle Rap, Ralph Hardesty, Seth Cockfield

Music: Twin Sister, Foxy Shazam, Earth, Lucero, Weird Al Tribute Band (Midgetmen)

SATURDAY, NOVEMBER 3

ORANGE

Girl Talk, Public Image Ltd. (PiL), The Head and the Heart, Real Estate, Paul Banks, Surfer Blood, Why?, Braid, Helio Sequence, Brendan Benson, Deathfix, Devin, Golden Boys

BLACK

Refused, The Sword, Wavves, Youth of Today, Seaweed, OFF!, The Spits, Riverboat Gamblers, Brutal Truth, Red Fang, Joyce Manor, Power Trip, The Young, Residual Kid

BLUE

A$AP Rocky, Starfucker, Danny Brown, Charli XCX, Schoolboy Q, Tanlines, Kreayshawn, D.M.C., Anamanaguchi, Daughn Gibson, Gold Fields, Vockah Redu, Love Inks

YELLOW – Hosted by Rob Gannon

Comedy: David Cross, Wyatt Cenac, Doug Mallard, Saul Williams (spoken word), Christopher Wonder Magic Show, Altercation Punk Rock Comedy Hour, FFF Dating Game, Cameron Buchholtz, Danny Palumbo, Brendan K. O'Grady, Ashley Barnhill, Eric Krug, Punk Rock Circus! (stunts, magic, freakshow)

Music: Diamond Rugs, Peelander-Z, Nomeansno, Disappears

SUNDAY, NOVEMBER 4

ORANGE

Edward Sharpe & the Magnetic Zeros, Explosions in the Sky, Black Angels, Promise Ring, Deerhoof, GIVERS, Giant Sand, A Place to Bury Strangers, Beach Fossils, Fang Island, Balmorhea, UME, One Hundred Visions

BLACK

Turbonegro, Fucked Up, Lagwagon, Between the Buried and Me, The Briefs, Japandroids, Valient Thorr, La Dispute, Liturgy, Cult of Youth, Pallbearer, Cheap Girls, Fleshlights

BLUE

Etienne De Crecy, De La Soul, AraabMUZIK, Rakim, Octopus Project, Trust, Class Actress, Nite Jewel, Nicky Da B, Baauer, A. Dd+, Feathers, American Royalty

YELLOW – Hosted by Mike Weibe

Comedy: Doug Benson, Eugene Mirman, W. Kamau Bell, Duncan Trussell, Ramin Nazer, NOLA Comedy Hour, Veggie Hot Dog Eating Contest, Jake Flores, Kat Ramzinski, New Movement Sketch Comedy Troupe

Music: Black Moth Super Rainbow, Atlas Sound, Trail of Dead, Titus Andronicus, Mortified